هاروکی موراکامی نویسنده ژاپنی در یک از داستان های کوتاه خود (کجا ممکن است پیدایش کنم) از زبان شخصی که به دنبال افراد گمشده است مفاهیمی را بیان می کند که شاید مقصود او از این عبارات، برداشتی که هم اکنون می خوانید نباشد اما می توان از آن در جهت بیان مسائلی مهم تر کمک جُست.

در جایی از داستان مکالمه ای میان جستجوگر و یک کودک شکل می گیرد که در اینجا به آن اشاره می کنم.
 

 دختر گفت: «اینجا چه کار می کنی؟ دیروز هم تو را دیدم.»

«دنبال چیزی می گردم.»

«چی؟»

اعتراف کردم: «دقیقاً نمی دانم. فکر می کنم شبیه یک در باشد.»

دختر تکرار کرد: «یک در؟ چه جور دری؟ همه شکل و همه رنگ دری وجود دارد.»

درباره اش کمی فکر کردم. یک در، چه شکل و چه رنگی؟ تا آن وقت حتی یکبار هم به شکل یا رنگ درها فکر نکرده بودم. «نمی دانم. چه شکلی یا چه رنگی ممکن است باشد؛ شاید اصلاً در نباشد.»

«منظورت این است که شاید یک چتر یا چیزی شبیه آن باشد؟»

گفتم: «یک چتر؟ هوم م م م. فکر کنم دلیلی وجود ندارد که یک چتر نباشد.»

«اما شکل و اندازه چترها و درها با هم فرق می کند. کاری که می کنند هم با هم فرق می کند.»

«درست است. اما مطمئنم وقتی آن را ببینم، می شناسمش و می گویم: «آهان، خودشه»، حالا چه چتر باشد، چه در، یا حتی دونات.» 

 

(کجا ممکن است پیدایش کنم - ترجمه بزرگمهر شرف الدین - صفحه 53
 
جوینده در جستجوی خود است و جمله پایانی بسیار مهم است. این وضعیت بی هدف بودن نامیده نمی شود اما هدف از پیش تعیین شده ای را نیز مشخص نمی کند که فرد در پی آن باشد. هدف در این جریان در مقابل فرایند یافتن آن از اهمیت کمتری برخوردار است.
با مثالی ساده می توان این مسئله را روشن کرد. اغلب افراد با پایان یافتن یک فیلم، یک کتاب یا تماشای یک اثر نقاشی یا حجم از خود می پرسند که هدف آن چه بود؟ چه چیزی را مورد بررسی قرار می دهد؟ این حجم چیست؟!
گاهی یک هنرمند پاسخی برای سوالات فوق ندارد. «نمی دانم چیزی که خلق کرده ام چیست؛ اما می دانم که خودش است! همان چیزی است که دنبالش بودم!»
هنرمند به دنبال فعالیتی است که او را در یک جریان کشف خود قرار دهد. کاراکتر داستان ما نیز در ابتدای داستان ذکر می کند که این کار را برای همه به صورت داوطلبانه انجام می دهد. ( از اینجا می توان بحثی در باب رسالت هنر گشود) او نیازمند ایجاد فرایندی است برای پیدا کردن حقایقی از خود، که خود نیز از چیستی آنها مطلع نیست و نمی داند کجا ممکن است پیدایش کند! 
 
عارف نیازی
بهار 98